KOLEDZY. PORTRETY PAMIĘCI
W czasie II wojny światowej okupanci hitlerowscy utworzyli na terenie Polski kilkanaście obozów koncentracyjnych oraz zagłady. Największy z nich, Auschwitz-Birkenau, powstał w maju 1940 roku. Śmierć poniosło w nim kilka milionów Polaków, Żydów oraz przedstawicieli wielu innych narodowości. Dokument „Koledzy. Portrety z pamięci” przybliża historię tych osób. Na premierę tego wstrząsającego świadectwa zapraszamy do ITVN w niedzielę 11 października o godzinie 11.25 (CET – Berlin, Paryż), poniedziałek 12 października o godzinie 22.45 (CDT – Chicago) i 23.45 (EDT – Nowy Jork, Toronto) na antenę ITVN.
Bohaterami dokumentu „Koledzy. Portrety z pamięci” są pierwsi polscy więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau, którzy trafili tam 14 czerwca 1940 roku z tarnowskiego więzienia. W większości byli to młodzi ludzie aresztowani podczas prób przedarcia się do armii polskiej na Zachodzie. Wśród nich znalazł się m.in. Wiesław Kielar (1919-1990), autor jednej z najważniejszych pozycji literatury obozowej – „Anus mundi”.
W filmie poszczególni rozmówcy opowiadają o swoim zetknięciu z hitlerowskim piekłem, w którym wszelkie zasady etyczne i moralne straciły sens. Natychmiast po przybyciu do Oświęcimia każdy z nich doświadczył niebywałej brutalności niemieckich kapo oraz SS-manów. Opisują okoliczności, w jakich byli wysłani do Auschwitz, a potem oddelegowani do katorżniczej pracy przy rozbudowie obozu. Wspominają także o nadludzkiej sile woli i zachowaniu swojej godności w warunkach ekstremalnych. Wielu z nich nie wytrzymało wykańczających warunków. Z 728 osób z pierwszego transportu wojnę przeżyło około 200. Innym udało im się przetrwać niemal pięć lat w hitlerowskiej niewoli. Jak tego dokonali? Zapraszamy do ITVN!
TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA